کمپین پیش فروش کتاب “تقسیم سهام داینامیک”

کتاب استارت آپی “تقسیم سهام داینامیک” اسلایسینگ پای

استارتاپ ها، شرکت های کوچک و متوسط(SMEها) و شرکت های دانش بنیان که با سرمایه کم آغاز به کار می کنند، همواره در حوزه تقسیم سهام دچار مشکل و چالش هستند.بطوریکه طبق آمار ۶۲ درصد شکست استارتاپ ها بدلیل مشکلات، چالش ها و عدم توافق هم بنیانگذاران با یکدیگر است. تا به امروز روش تقسیم سهام سنتی یا استاتیک مورد استفاده قرار می گرفته که بدلایل متعدد عامل بسیاری اختلافات، مشکلات حقوقی، شکایات و حتی شکست کسب و کارها بوده است.برای اولین بار در ایران، چهارچوب و متدولوژی تقسیم سهام داینامیک توسط گروه اسلایسینگ پای ایران و موسسه حقوقی دادبانان بومی سازی شده است.این شیوه به کارآفرینان کمک می کند تا با یک متدولوژی کاملا اجرایی بصورت عادلانه و بر اساس میزان آورده و میزان ریسک هر یک از موسسان، بصورت پویا و داینامیک تقسیم سهام خود را انجام دهند.برای شروع می توانید کتاب تقسیم سهام داینامیک را تهیه نمائید و هر زمان نیاز بود از پشتیبانی، منتورینگ و مشاوره حقوقی تیم ما بهره مند شوید.

اسلایسینگ‌پای  یا تقسیم سهام داینامیک یک مدل جهانی است برای محاسبه و تقسیم سهام بین افراد در استارتاپ‌هایی که با سرمایه کم شروع می شوند و در مراحل اولیه رشد قرار دارند!

ساختاری با جزییات دقیق‌تر دراختیار خواهید داشت تا بتوانید مدل شرکت خودتان را براساس آن بسازید. تقسیم سهام داینامیک (تقسیم کیک)، منصفانه‌ترین راه برای تقسیم سهام در هر کسب‌و‌کار نوپا است.

امروز کارآفرینان سرتاسر جهان از این روش استفاده می‌کنند.

زمان راه اندازی زودفود، 23 سال بیشتر نداشتم؛

تازه از انگلستان فارغ التحصیل شده بودم و تمام آنچه پس انداز خودم بود در یک میلیون تومان پول موجود در حساب کوتاه مدت بانک پاسارگاد خلاصه می شد.

آن روز برای آنکه بتوانم با پول کم شروع کنم، حقوق پرسنل را بپردازم و زودفود را شکل دهم، پرداخت خرد خرد سهام بجای حقوق تنها راه حلی بود که به ذهن من می رسید.

تمام آن یک میلیون و پنجاه هزار تومان آورده من، در حساب، شرکت بعنوان 35 درصد از سرمایه ثبتی شرکت بود که طبق قانون می بایست به حساب رسمی واریز شود.

با این روش توانستم عده ای را متقاعد کنم تا در شرکت کار کنند و به مرور سهام بگیرند و مجبور به پرداخت حقوق به عده دیگری بودم.

پدرم بعنوان رئیس هیات مدیره و عمویم بعنوان نائب رئیس هیات مدیره، این مدیرعامل جوان و عضو هیات مدیره را همراهی می کردند؛

کسی که اولین کسب و کار رسمی خود را در سال 1388، مصمم و قاطع آغاز می‌کرد.

زودفود امروز در سراسر ایران با نام اسنپ فود شناخته شده است و اغلب مردم حداقل یکبار آن را تجربه کرده اند.

ممکن است افراد زیادی که امروز در اسنپ فود کار می کنند، داستان شکل گیری زودفود را نشنیده باشند و ندانند چگونه این استارتاپ کوچک از اتاق 12 متری پشت بام منزل ما با اندک پولی آغاز شد و تا مبدل شدن به یک کسب و کار سودآور ملی، اوج گرفت.

چند میلیون استفاده کننده از خدمات، یک میلیون نصب فعال اپلیکیشن سفارش غذا در پلتفورم های مختلف، بیش از 10 هزار رستوران، صدها میلیارد فروش آنلاین غذا، ایجاد اشتغال بطور مستقیم و غیر مستقیم، ایجاد انگیزه برای شکل گیری کسب و کارهای اینترنتی مشابه در همین حوزه، کاهش نیاز به کاغذ جهت تبلیغات تراکتی با ایجاد بازار آنلاین تبلیغات و فروش غذا، همکاری با برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد و بسیاری دستاوردهای دیگر محصول فعالیت زودفود (اسنپ فود فعلی) است.

اگرچه در حین شکل گیری کسب و کارها، موسسان آنها تحت فشار زیاد به دنبال چاره جویی برای حل مسائل پیش رویشان می‌باشند اما خیلی اوقات راه حل های سریع، بهترین راه حل ها نیستند و موقتا مشکلی را حل می کنند و مسائل بزرگ تری را در آینده پیش روی ما خواهند گذاشت.

معتقدم اگر می خواهیم فاندر توانمندی باشیم، لازم است یاد بگیریم چطور بین تامل و عمل، تعادل برقرار کنیم. همانقدر که تامل زیاد می تواند ناشی از کمال گرایی منفی و ترس از شکست باشد و فرصت ها را بسوزاند؛

تعجیل بیش از حد هم می تواند ناشی از ناپختگی و ترس از دست دادن فرصت‌ها باشد که باز هم درنهایت ممکن است شانس ما برای ساختن یک کسب و کار ماندگار را بر باد دهد.

به وفور در کسب و کارهای کوچک و استارتاپ ها دیده ام که حل نکردن و نپرداختن به مسائل کوچک اولیه، بعدها بحران های بسیار بزرگ و لاینحل را موجب شده است؛ یکی از مهمترین این مسائل، سهم افراد بابت مشارکتشان در ساختن یک استارتاپ است که همان ابتدا باید راجع به آن صحبت و نتیجه گیری شود.

این کتاب تقسیم سهام عادلانه را به استارتاپ هایی که بصورت بوت استرپ (شروع با سرمایه خیلی کم) یا BLS (Bootstrapped Lean Startup) در حال شکل گیری هستند، بصورت یک چهار چوب آموزش می دهد.

برای اینکه مطالب این کتاب از لحاظ اجرایی و حقوقی بتواند کارآیی لازم را داشته باشد، در انتهای کتاب، تیم حقوقی دکتر فرهاد بیات معرفی و پیشنهاد می شود.

در کسب و کار دو نگاه مکمل وجود دارد که یکی از آنها MBV یا نگاه مبتنی بر بازار و دیگری RBV یا نگاه مبتنی بر منابع است.

اولی نگاه برون سازمانی و دومی نگاه درون سازمانی دارد.

برای شروع هر استارتاپ و کسب و کار، یکی از مهمترین مواردی که باید لحاظ شود، منابع ارزشمند ما برای شروع است؛

منابعی چون تخصص، تجربه، زمان، پول، ارتباطات، مجوز فعالیت، فضای کار و غیره.

بر اساس همین منابع و آورده ها است که مایک مویر تقسیم سهام داینامیک را پی ریزی کرده و چهارچوبی برای تقسیم عادلانه ی سهم ارائه داده است.

پس از خواندن این کتاب، برای موفقیت در استراتژی کسب و کارتان و همینطور توفیق در حوزه بازاریابی و فروش، نیاز دارید راجع به دو رویکرد بالا بیشتر بدانید.

این کتاب تقسیم سهام عادلانه را به استارتاپ هایی که بصورت بوت استرپ (شروع با سرمایه خیلی کم) یا BLS (Bootstrapped Lean Startup) در حال شکل گیری هستند،

بصورت یک چهار چوب آموزش می دهد. برای اینکه مطالب این کتاب از لحاظ اجرایی و حقوقی بتواند کارآیی لازم را داشته باشد، در انتهای کتاب، تیم حقوقی دکتر فرهاد بیات معرفی و پیشنهاد می شود.

با هر کتابی که می خوانیم، با نویسنده زندگی می کنیم و انگار به اندازه عمر همه این نویسنده ها، زندگی را تجربه کرده ایم.

این کتاب را بخوانید و یک کسب و کار بزرگ را بنیان بگذارید و مرا هم با اخبار خوش، از لذت سهمی که در موفقیت شما داشته ام، بهره مند سازید.

همه ما آفریده شده ایم تا خودمان باشیم؛ کارآفرین، کارفرما، کارمند یا فریلنسر فرقی نمی کند، مهم این است که چیزی با ارزش بسازید و خلق کنید.

موفقیت ها و همچنین سوالاتتان را برایم بنویسید و به این آدرس consult@abbaszadeh.org ارسال کنید.

پی نوشت

آورده های من در نیمه اول سال 1388 برای آغاز زودفود در نقطه صفر:

وقتی آورده شرکا از یک جنس نیست، وزن دهی، محاسبه درصد سهم هر فرد و تقسیم سهام بسیار چالش بر انگیز خواهد بود!

 سوال مهم: برای محاسبه درصد سهم هر فرد چگونه باید آورده های نقدی و غیر نقدی و متفاوت را وزن دهی و تقسیم سهام را انجام داد؟

بعد از خواندن این کتاب می توانید به این سوال و سوالات مشابه پاسخ دهید و شیوه ای عادلانه برای تقسیم سهام بر اساس جنس آورده هر فرد و میزان ریسکی که متحمل می شود را به کار ببندید.

“این کتاب به شما یاد می دهد چطور زمانی که پول ندارید، با کمک افراد دیگر سرمایه تامین کنید و چطور بصورت عادلانه سهام استارتاپ را تقسیم کنید. “

به کمک نیاز دارید؟ با ما چت کنید